BAIA MARE - Rumunsko
      zpět


Rumunské město Baia Mare je hlavním městem župy Maramures a žije v něm 137000 obyvatel, je i hlavním centrem této oblasti na severu země. Stejně tak je ale známé i jako jedno z nejznečištěnějších míst Evropy, zejména kvůli zdejšímu průmyslu, jehož exhalace nebyly po dlouhá léta nijak regulovány. Symbolem je ekologická katastrofa z 30. ledna 2000, kdy z místního zlatého dolu Aurul uniklo do okolních řek zhruba 100 tun kyanidu. A symbolem je i komín místní továrny na tavení mědi.

Jedná se o 351 metrů vysoký kolos, který je třetím nejvyšším komínem Evropy a devátým nejvyšším na světě. Železobetonový prekion byl postaven v roce 1995 ve snaze vypustit nebezpečné látky z výroby co nejvýše nad okolní terén a zředit tak jejich množství dopadající na zem. Komín je značně specifický v mnoha směrech, je to dominanta místní krajiny, byť s poněkud neblahým a zlověstným nádechem. Rozměry neuvěřitelně mohutného podstavce připomínají spíš menší megalofóbium, spolu s dříkem však tvoří jedinečnou stavbu, charakteristickou i svým nátěrem a výstražnými pruhy; již na první pohled jej nelze zaměnit za jiný světový komín (narozdíl od podobně vysokých komínů USA a nebo Ruska). Dřík obepíná devět kovových ochozů, desátý je přímo na vrcholu. Zajímavostí je i po balkánsku odfláknutá konstrukce komína, např. bilighorze je velmi lajdácká, někde chybí ochranná klec, nesedí její napojení na odpočinkové plošiny a podobně. Stoupat po ní k vrcholu nelze zrovna doporučit někomu, kdo má rád ve výškách pocit bezpečí.

Prvovýstup členů SČK na tuto obludu proběhl v září 2012 za hodně zajímavých okolností (pro komínáře na tomto místě nelze neodkázat na vynikající dalíčkův blog), v okolí areálu pobíhali toulaví psi, objekt samotný byl tehdy ještě dost poctivě hlídán a to i objížděním security vně areálu, v kontrastu s tím byli však v komíně při prvním pokusu spatřeni lidé a to nikoliv od ochranky, došlo ke ztrátě a opětovnému nalezení občanky jednoho z lezců přímo v nánosech prachu v komíně, zkrátka celá řada neskutečných událostí. Dva ze čtyř lezců pokořili dokonce i vnitřkem po rozkývaných žebřících mezi vnitřními plošinkami, to celé v neuvěřitelném bordelu; pravděpodobně se jedná celosvětově o jeden z velmi mála takto vysokých výstupů vnitřkem komína. Objekt byl pak navštíven i v letech 2013 a 2014, tentokrát už jen po vnějším žebříku, a jeho povaha se celkově dost rapidně změnila. Stejně jako zmizeli toulaví psi, zmizelo i střežení areálu, tím pádem záhy i veškeré železo, v nitru komína je na jeho dně menší jezírko... V blíže neurčené budoucnosti bude zřejmě vše včetně komína srovnáno se zemí. Rozhodně se však dosud jedná o velmi netradiční a po mnoha stránkách zajímavý komín, který způsobem sobě vlastním symbolizuje místní drsný průmysl.

Zdroje:
- průzkum na místě
- KODA, karta komína - GU351/10
- Wikipedie - Baia Mare
- Skyscraperpage - Diagrams
- Idnes - Rumunské Baia Mare - místo prachu a nemocí
- Ekolist - Před 15 lety se odehrála ekologická havárie v rumunském Baia Mare

Fotografie pocházejí ze září 2012, s výjimkou první z nich, která byla pořízena při další návštěvě v roce 2014.


Přidáno: 10.3.2015 --- Fotky: -M-, Ubi, Pich


© 2015 PlzDi